Jak kupować leki? – poradnik dla pacjentów

Możliwość zakupu tańszego odpowiednika leku, kwestia refundacji różnych specyfików, zawartość recepty… To wszystko kwestie, które pacjent powinien dobrze znać, kiedy kupuje leki.

Leki refundowane
Refundacja leków to możliwość pokrycia części kosztu leku przez państwo. Za część rachunku wystawionego za leki zapłaci po Prostu Ministerstwo Zdrowia lub NFZ, w zależności od sytuacji prawnej w momencie czytania tego tekstu. Refundację prowadzą wszystkie apteki posiadające odpowiednie umowy z państwem. Listę takich aptek zawsze znajdziemy na stronach ministerstwa.

Odpowiedniki leków
Lek to tak naprawdę jego substancja czynna i wiele produktów może mieć taka samą substancję aktywną, więc być takim samym lekiem. Różnić się będą w smaku czy łatwością połykania, ale nie działaniem. Jeśli lekarz nie zabroni nam zamieniania leków, możemy zapytać farmaceutę, czy nie ma tańszego odpowiednika.

Infolinia dla pacjentów
Od niedawna działa rządowa infolinia pod numerem 22 123 98 00, gdzie można się dowiedzieć, jakie są tańsze zamienniki dla danych leków, chociaż tej informacji bez problemu udzieli nam także farmaceuta w aptece.

Zasady refundacji
Refundacja opiera się o poziomy odpłatności i limity finansowania. O zaklasyfikowaniu leku do odpowiednich grup decyduje ministerstwo w rozporządzeniu i tak leki z grupy B, czyli leki na m.in. nowotwory złośliwe i stosowane w leczeniu zaburzeń rozwojowych są całkowicie darmowe. Każdy taki lek ma limit finansowania i jeśli jego cena jest niższa od limitu, lek dostaniemy całkowicie za darmo. Inne leki dostępne są w ryczałcie, czyli zapłacimy określony odsetek ich kosztu.

Inni przeczytali również: Jak oszczędzić w drogerii? Poznaj te triki >>

Jaki lekarz wypisze receptę?
Recepty na leki może wypisywać każdy lekarz, który posiada podpisaną odpowiednią umowę z narodowym plątnikiem.

Prawidłowa recepta
Prawidłowo wystawiona recepta musi zawierać wszystkie wymagane elementy i być czytelna. Przynajmniej na tyle, na ile czytelne może być pismo lekarza. Musi znaleźć się na niej numer PESEL, pieczątka i podpis lekarza, data wystawienia i ewentualnie data realizacji. Na recepcie powinna się znaleźć też liczba opakowań leków oraz dawka leku. Dawkowanie musi pojawić się na receptach na środkach psychotropowych. Bez tego nie dostaniemy leku. Ilość leku w takich przypadkach musi zostać napisana słownie, by nie było miejsca na nieporozumienia. Jedna recepta może obejmować leki na 120 dni leczenia.

Ważność recepty
Każda recepta musi być wykupiona w odpowiednim terminie. Zdecydowana większość recept, tak zwane zwykłe recepty, mają termin wykupienia określony na 30 dni od momentu wystawienia. Antybiotyki stosowane doustnie lub w formie zastrzyków muszą być wykupione w terminie do 7 dni. Środki immunologiczne wytwarzane dla konkretnego pacjenta muszą być wykupione w terminie 3 miesięcy, czyli 90 dni. Dłuższy termin wykupu pojawia się w przypadku recept na leki sprowadzane w tamach importu docelowego, który realizowany jest dla konkretnego pacjenta. Wtedy czas wykupu wynosi 120 dni. Warto dodać, że środki o działaniu narkotycznym wypisywane są na receptach zwykłych, czyli takich z terminem wykupu określonym na 30 dni.

Dodatkowo uprzywilejowani
Istnieją tutaj także tak zwane grupy uprzywilejowania. Są to na przykład inwalidzi wojenni. Takie osoby w czasie wystawiania recepty muszą potwierdzić swój status, po czym lekarz powinien dokonać odpowiedniej adnotacji na recepcie. Jeśli tego nie zrobi, status osoby uprawnionej do wykupywania leków na specjalnych warunkach potwierdzić może także farmaceuta, któremu należy okazać specjalny dokument.

--Uwaga na podróbki!—
W sprzedaży pojawia się niestety bardzo wiele leków fałszowanych, które nie mają żadnego działania lub zawierają trucizny. Dostępne są w „aptekach” internetowych, które w ogóle nie powinny ich sprzedawać. S to najczęściej sterydy anaboliczne, środki na odchudzanie i preparaty do zwalczania zaburzeń erekcji. Skorzystanie z takiego środka może być nawet bezpośrednim zagrożeniem dla naszego życia, przez co kupowanie medykamentów w tak zwanych aptekach internetowych, na bazarach czy od przypadkowych osób spotkanych na siłowni jest pomysłem skrajnie ryzykownym, z którego nic dobrego wyjść nie może.

 

Autor

Jerzy Urasiński

Redakcja youcandance.biz.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@youcandance.biz.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z odpowiednią pielęgnacją skóry.

Czym są kosmetyki naturalne?
Co wyróżnia kosmetyki mineralne?
Dlaczego warto sięgnąć po naturalne kosmetyki?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u nas.

Aloes - właściwości i zastosowanie

pakiety-medyczne.pl

intrigo.pl

leczenie uzależnienia od internetu